İnsanlar Afrika’yı bir kıta değil bir ülke olarak görme eğilimindedir. Ancak 54 ülke onu evine çağırırken, Afrika’nın topografyası, manzarası ve faaliyetleri bölgeye göre büyük farklılıklar gösteriyor. 26 kez kıtaya gittim, ama her gittiğimde kaç tane yeni şey görüp yapabileceğime şaşırıyorum.

Afrika’da Nereye Gidilir


Bir seyahat planlamanızı kolaylaştırmak için, Afrika’da gidilecek en popüler ülkelerin ve en iyi yerlerin yanı sıra orada ne göreceğiniz ve ne yapacağınız, ne zaman gideceğiniz ve nerede kalacağınızı vurguladım. Umarım bu astar sizi bir uçağa atlamak için motive eder – oraya gitmek için uzun uçuşa değer.

Uganda

Neden gidelim: Vahşi doğada dağ gorilleri görmek için gezebileceğiniz dünyadaki üç ülkeden biri (dünyada sadece 1.000 dağ gorili kaldı), Uganda’daki deneyim gerçekten şaşırtıcı.
Uganda’daki Mgahinga Gorilla Milli Parkı, iki gümüş sırtlı (yetişkin erkekler) ile Nyakagezi goril ailesine ev sahipliği yapıyor. Belli bir cazibeye sahiptir, çünkü bir ailenin en yüksek gümüş sırtlı konsantrasyonlarından birine sahiptir. Turlar küçük, sekiz kişiden fazla değil ve goriller göründüğünde, onlarla 60 dakikanız var – ve inan bana, gerçekten hızlı gidiyor.

Gençlerin ne kadar sevinçli ve coşkulu bolduğunu görünce şaşırdım.

Ne zaman gidilir: Yağmur ormanı olduğu için, her zaman ıslanma şansınız var, bu yüzden gitmek için gerçekten kötü bir zaman yok. Sadece uygun şekilde paketlediğinizden emin olun.

Kenya ve Tanzanya

Neden gidelim: Kenya ve Tanzanya genellikle bir yolculukta birleştirilir. Birçok insan bu iki ilçeyi Afrika’da gidilebilecek en iyi yerler arasında görüyor çünkü 2 milyon antilop, zebra ve ceylanın Kenya’daki Masa Mara’dan Tanzanya’daki Serengeti’ye göç eden bir daire oluşturduğu Büyük Göç’ü görebiliyorlar. ve tekrar geri.

Ancak göç sırasında gitmeseniz bile, Kenya ve Tanzanya tüm Afrika’daki en geniş vahşi yaşam popülasyonlarına sahiptir; sürüde 50 fil görmek veya ilk oyun sürüşünüzde Big Five (aslan, gergedan, cape buffalo, fil ve leopar) görmek nadir değildir.

Ve elbette, Tanzanya, tüm dünyadaki büyük kova listesindeki yürüyüş yerlerinden biri olan Kilimanjaro Dağı’na ev sahipliği yapıyor.

Ne zaman gidilir: “Nisan ve Mayıs aylarının uzun yağmurlarından kaçının. Göçü yakalayacaksanız, Temmuz’dan Eylül’e kadar ”diyor Hippo Creek Safarileri ile Afrika seyahat uzmanı Daniel Saperstein.

Zambiya ve Zimbabwe

Neden Gitmeli: Dünyanın en büyük şelaleleri olan Victoria Şelalelerini görmek için bu iki ülkeye gidin. Ayrıca, Zambezi nehri boyunca rafting, crocs ve suaygırları ile dolu beyaz suya gidebilirsiniz (inanılmaz bir deneyim ve kesinlikle tavsiye ederim).

“Ayrıca Zambiya, Güney Luangwa ve Aşağı Zambezi gibi harika milli parklarda muhteşem yürüyüş safarilerine odaklanıyor. İkincisinde, oyun sürüşlerine ve yürüyüşlerine ek olarak kano ve balık tutma da yapabilirsiniz ”diyor Hippo Creek Safari’den Daniel Saperstein. “Oyun çok iyi ve Zambiya’daki deneyim Kenya’nın 30 yıl önce yaptığı gibi geliyor – hala çok ham ve gerçek.”

Bu iki ülkeyi taradığınızda, her iki taraftan da Victoria Şelaleleri’ne bakıyorsunuz ve farklı bir oyun göreceksiniz.

Ne zaman gidilir: “Yoğun sezon, kurak ve ılıman kış mevsimidir – Haziran’dan Eylül’e kadar her yer idealdir” diyor Saperstein. “Ekim’den Ocak’a kadar çok sıcak olabilir.”