Antalya denince akla güneş, deniz ve kum gelse de Antalya’nın birçok  tarihsel ve kültürel zenginliği bulunmakta. Yurt içi ve yurt dışı turistlerin sıkça tercih ettiği Antalya, gerek doğasıyla, iklimiyle, birbirinden güzel plajlarıyla gerek tarihi yapılarıyla turistleri mest etmektedir. Öyle ki Antalya’da bulunan bunca birbirinden güzel plajın yanı sıra onlarca tarihi yapıda bulunmaktadır. Antalya’ya ilgi yaz aylarında zirve yapmakta olup, yaz aylarında turist patlaması yaşanmaktadır. Özellikle Rus ve Alman turistlerin gözdesi olan Antalya, her sene milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Kaleiçi

Bergama Krallığı zamanında kurulan Kaleiçi, eski Antalya olarak bilinen birden çok girişi olan etrafı surlarla çevrili bir kasaba gibidir.

Antalya’da en çok gezilen ve eğlence mekânlarının bol bulunduğu hem Antalya yerlilerinin hem de turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Kaleiçi, tarihi Osmanlı evleriyle, dar şirin sokaklarıyla hem gezilmesi zevkli hem de görülmesi gereken yerlerden biridir. Denize açılan sokaklarında birçok eğlence mekânı bulunan Kaleiçi, Antalya’nın göbeğinde şehirden kaçmak isteyenler için bir cennettir adeta.

Antalya’nın diğer turistik yerleri gibi yol gitmeniz gerekmez, Kaleiçi Antalya’nın göbeğinde olduğu için hem ulaşımı kolaydır hem de eğlenebileceğiniz birçok mekân barındırır içinde.

Yivli Minare

Antalya’nın ilk İslami eserlerinden biridir. Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından 13. yüzyıl da yaptırılmıştır.

Antalya’da kalekapısı isimli semtinde yer almaktadır. Minarenin yerden yüksekliği 38 metreyi bulabilmektedir. Tepe noktasına çıkmak isteyenlerin 90 basamağı çıkması gerekiyor.

Minarenin gövde yapısı tuğlalardan ve renkli çinilerden oluşmaktadır. Minarede ayrıca 8 ayrı yiv bulunuyor. Bu yivler aynı zamanda minareye ismini de verir. Ancak yapı sadece minareden ibaret olmamakla beraber başka bölümleri de vardır.

Yıkık Medrese

Külliyenin sağ bölümünde yer almaktadır. Odaları dikdörtgen olup günümüze kadar büyük ölçüde sağlam bir biçimde ayakta kalmayı başarmıştır.

Nigar Hatun Türbesi

Korkuteli ilçesine adını veren Şehzade Korkut’un annesinin hatırına kurulan Nigar Hatun Türbesi, Altıgen yapıda olan mimarisi ve kırma taşlarıyla ön plana çıkar.

Mevlevihane

Külliyenin bir diğer önemli bölümlerinden birisi olan Mevlevihane, Selçuklu zamanında yapılmış olsa da 18. yüzyılda Tekeli Mehmet Paşa burayı Mevlevihane’ye çevirmiştir.

Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi

Türbenin içerisinde dikkat çeken üç farklı sanduka bulunmaktadır. Dış kısımda ince taş işçiliği hemen dikkat çeker. Pencere kenarlarında ve üstlerinde rozetler bulunmaktadır.

Yivli Minare Adresi

Tarihi Yivli Minareye gitmek isteyenler için adres bilgisi şöyledir: Selçuk, İskele caddesi 07100 Muratpaşa/Antalya.

Hadrianus Kapısı

Roma İmparatorluğu zamanında M.S 130’lu yıllarda Roma İmparatoru Hadrianus’un şehre yaptığı ziyareti için yaptırılan bu kapı günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Kaleiçi yakınlarında olan kapı günümüze kadar heykellerini kaybetse bile Latince yazılan kitabesini korumayı başarmıştır. Yapının mermer sütunları oyma ve kabartmayla yapılmış işlemeleriyle dikkat çekiyor.

Atatürk Kültür Parkı

Antalya’nın Kaleiçi’nden başlayıp Konyaaltı sahillerine kadar devam eden nefis bir parkıdır. Bir yanda dik uçurumlarıyla falezler ve Akdeniz, Diğer yanda yeşillikler, oturma yerleri, fıskiyeler ve kafeler. Parkta çok ilginç kayalıklar ve fotoğraf çekeceğiniz birçok nokta bulunmakta.

Yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve deniz gören restoran ve kafeler ev sahipliği yapan park günün her saatinden güvenle dolaşabileceğiniz bir park olma özelliğini de taşımaktadır. Parkı bir ucundan bir ucuna yürümek yaklaşık 2 saat sürebilmektedir.

Yolda görebileceğiniz Antalya Müzesi ve Türkiye’nin en modern en güzel kongre ve fuar merkezlerinden olan ilginç tasarımıyla dikkat çeken Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi de sizi beklemekte.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya müzesi sadece Türkiye’de değil Avrupa’nın bile en kapsamlı müzelerinden biridir. Müze ilk olarak 1922’de Alaaddiin Camisi’nde kuruldur. Müzeye hem Antalya’dan hem de Antalya’nın etrafındaki antik şehirlerden çıkarılan eserler getirildi. Bu sayede müze hızlı bir şekilde büyüdü.

Eserlerin bir kısmı birinci dünya savaşından sonra işgalci devletler tarafından kaçırılsa da bir kısmı korunabilmiştir. Müze 1937 yılında Yivli Minare Camisi’ne taşınmıştır. Daha sonra 1972’de kendi binasına taşınmıştır.

Yakın tarihte birçok ödül alan Antalya müzesi, 14 ayrı sergi salonuna sahip. Müzede yer alan 7 binden fazla eser ziyaretçilerini büyülüyor. Ayrıca müze sürekli yenilenip modernleşmekte. Yeni video gösterim salonları ve yeni kafeteryalar müzeye eklenmektedir.

Antalya Müzesinde sergilenen eserler

Antalya müzesindeki eserlerin büyük bir kısmı Paleolitik Çağ ile Roma İmparatorluğu dönemi arasındaki eserlerden oluşmakta. Ayrıca müze içerisinde sadece Osmanlı kültürüne odaklanmış ayrı bir sergi mevcuttur. Müzede ayrıca çocuk bölümü, mozaik salonu, seramik eserler koridoru, imparatorluklar koridoru, bölge kazılar koridoru, tanrılar koridoru, lahitler koridoru ve etnografya koridoru gibi tematik olarak ayrıldığı bölümler yer almaktadır.

Müzede önemli arkeolojik eserlerde bulunmaktadır. Mesela 1960’larda müzeden kaçırılıp daha sonra İsviçre’de ele geçirilen Herakles Lahdi müzenin en önemli parçalarından biridir. Perge Antik Kenti kazılarında bulunan Caracalla adlı heykelde müzenin bir başka önemli parçasıdır.

Antalya Müzesi giriş ücretleri ve saatleri

Müzeye girişin 45 TL olduğu ve müze kartın geçerli olduğu Antalya müzesi, haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Saat 08.30-18.00 arası hizmete açık olan müze ziyaretçilerini beklemektedir.

Muratpaşa Camii

Muratpaşa Camii Karama Beyi Murat Paşa tarafından 1570 yılında inşa ettirildi. Uzun yıllardır Evliya Çelebi’nin seyahatnamesi yüzünden Kuyucu Murat Paşa tarafından yapıldığı sanılsa da bunun doğru olmadığı ortaya çıktı.

Camii Osmanlı dönemi eseri olsa da Selçuklu izlerini de üzerinde taşımakta.

Antalya Aquarium

Dünyanın en büyük tünel akvaryumu olan ve Antalya’da bulunan bu akvaryum mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 40 farklı tematik akvaryumdan oluşan bu kompleks sizi büyüleyici bir dünyaya adım atmanızı sağlıyor.

Bu kompleksin içinde sadece akvaryumlar bulunmamakta, birçok farklı etkinlikte bulunmaktadır. Tropik ortamlardan geçebilir, gerçek kardan olan karlar ile eğlenebilirsiniz. Sinema gibi etkinliklere de katılabilirsiniz. Acıktığınızda lezzetli yemekler ile karnınızı doyurabilir, hediyelik eşya alışverişinde bulunabilirsiniz.

Antalya Aquarium ziyaret saatleri ve ücretleri

Akvaryum haftanın 7 günü saat 10.00 ile 21.00 arası hizmet vermektedir. Ücret skalası 46 TL ile 119 TL arasında değişmektedir.

Antalya Aquarium nerede?

Antalya akvaryum, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunmaktadır. Antalya Havalananından  15 kilometre uzaklıkta yer alır. Akvaryum, cam piramitin hemen yanında şehir merkezindedir. Toplu ulaşım araçlarıyla çok kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir.