İzole çöl emirliğinden bir nesilden daha kısa sürede dünyanın önde gelen küresel şehirlerinden birine dönüşen Dubai, hızla görülmesi gereken bir yer haline geldi. Burada, dünyanın en yüksek binası, dünyanın en etkileyici otellerinden bazılarına ev sahipliği yapan insan yapımı adalar, garantili güneş ışığı ve sağlıklı aile eğlencesi ile geleneksel pazarları omuzları ovuşturacaksınız. Dubai’de ne göreceğinizden emin değil misiniz? Dubai’de ziyaret etmek için en iyi 10 yerimize göz atın.

Burj Khalifa

Şehri diğerlerinden daha fazla sembolize eden binayı ziyaret etmeden hiçbir Dubai gezi gezisi tamamlanmaz. Dünyanın en uzun bağımsız yapısı, neredeyse inanılmaz 829.8m yüksekliğe yükselen Burj Khalifa kaçırılmayacak. 124. kattaki “en üstteki” gözlem güvertesine bir ziyaret, sadece nefes kesen panoramik manzaralar sunar ve mamut bina projesi sırasında üstesinden gelebilecek zorlukların bazılarını detaylandıran bir multimedya deneyimi içerir. Ayrıca, kuleyi zemin seviyesinde çevreleyen güzel bahçeleri kaçırmayın.

Dubai Akvaryum

Dubai’deki bir başka kaçırılmayacak yer, 140 renkli balık türüne ve diğer deniz yaşamına ev sahipliği yapan Dubai Akvaryumu’dur. Ana tank 10 milyon litre su tutar ve yüzlerce köpekbalığı ve ışın arasında dünyadaki en büyük kum kaplan köpekbalığı koleksiyonudur. Dubai Alışveriş Merkezi’nin zemin katında yer alan ana masif tankı (yüzeyinde cam tabanlı tekne turları için yeterince büyük) alışveriş merkezinin kendisinden görmek mümkündür, ancak hiçbir şey tankın içine “girme” heyecanına uymuyor 148 metre uzunluğundaki yürüyüş tüneline girerek. Adrenalin bağımlısı için kafes şnorkel ve köpekbalığı dalışı sunulmaktadır.

THE PALM JUMEIRAH

Palmiye ağacı şeklindeki bu insan yapımı ada olan Palm Jumeirah, Dubai’nin ikonik Atlantis de dahil olmak üzere en iyi otellerinin çoğunu bulacağınız yerdir. Bu muazzam otel, dünyanın en uzun su kaydırağı ve dokuz öykü bırakan bir diğeri olan Aquaventure Su Parkı’na da ev sahipliği yapıyor. Çocuk dostu kumun büyük bir kısmı ve deniz trek kasklarını kullanarak bir sualtı safarisine gitme şansı da var.

Deira

Şehrin en eski bölgesi Deira’da bir dizi Dubai ilgi çekici yeri bulacaksınız. Dubai Creek’in kuzey tarafında yer alan bölgenin kıvrımlı yolları, Dubai’yi ev olarak adlandıran bir yakın insan ve kültüre ev sahipliği yapıyor. Pazarları veya pazarları ile en ünlüsü, Dubai Mall’dan uzak bir dünya. Burada zarif altın takı dünyasına girerken ve bilinmeyen baharatların kokularını alırken yerlilerle omuzlarınızı ovacaksınız.

Bastaika

Eski Dubai olarak da bilinen Bastakia, Emirati mirasının bir hazinesidir. Dubai Deresi’ndeki bölge 19. yüzyılın sonlarında kuruldu. O zamandan bu yana büyük ölçüde değişmeden, bölgenin dar şeritleri zarif dönem binaları ile doludur, çoğu yaz aylarında bu binaların serin kalmasına yardımcı olan rüzgar kuleleri vardır. Bastakia aynı zamanda gelişen bir sanat merkezidir, Majlis Galerisi’nin geleneksel Arap mobilyalarını ve seramiklerini ya da XVA Galerisi’nin modern sanatını kaçırmayın.