Ege Bölgesi, Akdeniz mevkidaşı kadar ünlü olmayabilir, ancak görülmeye değer birçok ilginç cazibe merkezi ve güzel yerleri vardır. Batı kıyısı olarak da bilinen yol, muhteşem manzaralara, küçük şirin köylere ve güneşlenmek ve yüzmek için hoş plajlara yol açar.

Birçok kişi İstanbul yakınlarındaki Kuzey bölgesinde bir yolculuğa çıksa da, 4 günlük kısa bir mola için Bodrum veya İzmir havaalanına uçma seçeneği de var. Ancak ellerinde sınırlı zamanı olan herkes için en çok göze çarpan yerler nelerdir?

İzmir Şehri: Ege’nin İncisi


İstanbul’dan bıkmışsanız, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’e gidin. Eskiden Smyrna olarak bilinen kozmopolit yaşam tarzının merkezi olarak tanınan bir dizi kafe, bar, plaj kulübü ve alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Konak olarak adlandırılan merkez, İzmir’in eski dönemlerini tasvir eden bazı hoş eski binalara sahiptir, ancak Türklerin yüzyıllardır tercih ettiği çevredeki kıyı tesislerine de çıkmak isteyebilirsiniz.

Rüzgar sörfü cenneti Alaçatı, beyaz badanalı evleri ve parke taşlı sokakları ile köy hayatıyla ilgili her şeyi tasvir ederken, Çeşme uzun yıllar Türkiye’nin orta Anadolu bölgesinden gelen zengin Türklerin en sevdiği yazlık mekan.

Efes Antik Kenti Kalıntıları


Efes antik kent kalıntılarından bahsetmeden Türkiye’nin Ege kıyıları hakkında hiçbir makale tamamlanmayacaktır. Bu eski Greko Roma şehri genişlemeye devam etseydi, Roma’yı ele geçirebilirdi.

Ne yazık ki, büyüyen deniz yatağı, bir deniz ticaret limanı olarak ana zenginlik kaynağını azalttı. Keşfedilecek dönüm noktası binalar arasında büyük tiyatro, muhteşem mozaiklere sahip Roma teras evleri, halka açık tuvalet ve antik dünyanın üçüncü büyük parşömen koleksiyonunu barındıran Celsius kütüphanesi bulunmaktadır.

Selçuk ve Şirince


Çoğu insan gün boyunca Efes çevresinde kalır, sonra devam eder. Ancak, Selçuk’un çevresindeki turistik yerleri keşfetmek için bir gecede ziyaretinizi uzatmaya değer. Müze, Meryem Ana’nın evini görmek için Efes’ten çıkarılan veya tepelere doğru giden eserler barındırıyor. Varsayımının olduğu söylenen Mary, Efes’te zaman geçirdi ve hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar bu eve yıllık haclar yapıyorlar.

Şirince şarap köyü, tepelerde de Türkiye’nin her yerinde ev yapımı meyve şarapları ile tanınıyor, ancak Selçuk ilçe merkezindeki listenizde en üstte olması gereken iki yer, sözde mezarının olduğu ve yakınlardaki eski İsa’nın bulunduğu Aziz John Bazilikası. Etkileyici Selçuklu mimarisine sahip Bey Camii.

Milet, Priene ve Apollon Tapınağı


Ünlü üçlü olarak bilinen, iki şehrin bu eski koleksiyonu ve bir pagan ibadet tapınağı, birbirlerine olan yakın mesafeden bir gün içinde keşfedilebilir. Vomitoriumun mucizevi bir şekilde sağlam olduğu antik tiyatrosu ile ünlü Milet, görülmesi gereken en iyi dönüm noktasıdır.

Geçiş yollarının vatandaşların attığı yer olduğu iddialarını göz ardı edin, çünkü tarihçiler bunun yanlış olduğunu söylüyorlar, ancak bir zamanlar büyük İskender’in büyük bir ziyaretinin onuruna sahip olan muhteşem Priene’ye yöneliyorlar. Athena Tapınağı buradaki en önemli dönüm noktasıdır, ancak VIP’ler için görkemli koltuklarıyla daha küçük tiyatronu görmek için zaman ayırın.

Son olarak, gün batımını izlerken günü bitirmek için iyi bir yer, Altınkum beldesindeki Apollo tapınağıdır. Sadece 30 dakika sürer, ancak Hıristiyanlar yakın zamanda halka açılan tarihi şapelle ilgilenebilirler.

Bodrum: Riviera’nın Merkezi


Son olarak, Ege Türkiye’de ziyaret edilecek tüm yerlerden, uzun yıllar boyunca tüm nişlerin bazı esnaflarına ilham veren Bodrum şehir merkezinin bohem titreşimlerini kucaklamanızı ve şımartmanızı öneririz. Türk Rivera ve Mavi yolculuk rotalarındaki mükemmelliği ile de bilinen Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale, sahil şeridi üzerinde muhteşem manzaralar sunmaktadır. Ayrıca, şimdiye kadar bulunan en eski gemi enkazı olan Uluburun’daki sualtı arkeoloji teşhir müzelerini de barındırıyor.

Aksi takdirde, Bodrum’da yaşam hedonizme odaklanır, bu yüzden kendinizi ilginç, sahil balık lokantaları, büyük açık gece kulüpleri veya her biri hem Türkler hem de yabancılar için en iyi turistik yerler haline gelen ayırt edici özelliklere sahip kıyı tatil yerlerinin sıçramasına kendinizi kaptırın.