Finlandiya, İskandinavya’nın uzun ve buzlu omurgası nadiren büyüleyemez. Lapland’ın uzak ormanları ve felaketleri, karla kaplı kayak alanları, Sami ve Santa, Helsinki ve Turku’nun en ileri şehirleri, sıcakkanlı yerliler, swish tasarım stüdyoları ve en harika şehirlerin vaadiyle yolcuları çekiyor. ve dünyadaki engebeli sahil uzanır. Burada, en üst sırada yer alan destinasyonlara bir göz atalım.

Tampere

Endüstri ve yenilikten oluşan bir kokteyl, Fin misafirperverliği ve canlı sanatlar Tampere, her ikisi de kışın tekne gezintisi, yürüyüş ve kros kayağı için sonsuz fırsatlar sunan Pyhajarvi ve Nasijarvi’nin iki dev gölü arasında sıkışmış olarak bulunabilir. Şehre geri döndükten sonra eski yıpranmış eski kırmızı tuğla fabrikası evleri, Hiekka Sanat Müzesi ve Lenin sergisi gibi yepyeni sergilere ev sahipliği yaparken, Moominvalley Müzesi ve Amuri açık hava parkı Finlandiya’nın ünlü Tove Jansson’ının bakışlarını sunuyor ve ülkenin emek tarihi. Şehrin ortası, yakındaki Keskustori Meydanı ve çay evleri, ağır metal dalışlar ve duvardaki kara kan sosis delikleri ile vızıldayan Hameenkatu şeridi ile kükreyen Tammerkoski Rapids tarafından kesiliyor.

Porvo

600 yılı aşkın bir geçmişe sahip bir şehir olan Porvoo, Finlandiya’nın birkaç ortaçağ yerleşim yerlerinden biri olarak yaşamaktadır. Helsinki’nin doğusundan sadece kısa bir yürüyüşle Baltık Kıyısı’nın güzel topografyasına yapışmış olarak bulunabilir; kırmızı ve turuncu renklerde boyanmış eğri ahşap evlerin ve Arnavut kaldırımı ile kaplı tarihsel olarak zengin kasaba meydanlarının bir yamaç işi, hepsi de kasabanın bir zamanlar İsveçli ustalarının Orta Çağ yapıları tarafından saçılır. Merkezin tam kalbinde, muhteşem Porvoo Katedrali ve yarı ahşap cephesi Rus ve Danimarkalı işgalcilerin masallarıyla sızıyor, yerli halk ise kahveleri yudumlamak için Eski Porvoo pazarında toplanıyor ve insanlar günü izliyor.

Lapland

Riisitunturi’nin karla kaplı ormanlarından kuzeydeki keskin ve rüzgârlı dalgalara, Bothnia Körfezi’nin buzlu silindirlerine Arctic Circle’ın patlamış boreal tundrasına kadar uzanan Lapland, her inç gizemli, dokunulmamış, vahşi vahşi tundra ‘ d bekliyoruz. Gezginler, husky kızaklarını adamlamak ve buzlu kabuklu Inari Gölü’nü kapsayan vahşi ormanlara girmek için buraya akın ediyorlar, doyurucu ren geyiği bifteklerini ve cloudberry reçellerini örneklemek, atalarının evinde Noel Baba’yı görmek, ağaçsız tepeleri kayaklamak, dünyevi Sami halkları ve büyüleyici kasaba güçleri, İsveç ile engebeli sınır bölgelerinde yürüyüşler yapıyor ve kuzeydeki vahşi doğayı süsleyen eski ahşap kiliseleri görüyorlar.

Oulu

Kuzey körfezinde İsveç’e bakan Oulu, büyüleyici bir adacık ve köprüler kasabası, müreffeh mahalleler ve prestijli üniversitelerdir. Yaz aylarında silinmez yeşil ve yemyeşil, acı Oulujoki Nehri kıyısındaki şehirler, deltanın dalları Bothnia’nın tuzlu merdanelerini karşılamak için dışarı doğru hareket ettikçe bir dizi güzel cay haline getiriyor. Burada gezginler, hafta sonu çiftçi pazarlarıyla dolu merkezi Kauppatori meydanının hareketli parke taşlarını ve yaklaşmakta olan mağazalar ve öğrenci kafeleri ve barlarından oluşan debriyaj ile Rotuaari’nin köpüren ana caddesini bulacaklar. Tüm bunlar, Belediye Binası’nın oldukça neo-Rönesans cepheleri ve önyükleme yapmak için en son teknoloji merkeziyle doludur.

Helsinki

Finlandiya’nın bir bütün olarak yenen kültürel, ekonomik ve siyasi merkezi Helsinki, İskandinavya’nın tartışmasız en büyük başkentlerinden biridir. Uusimaa’nın kenarındaki konumundan patlar; Baltık, sayısız girişine ve limanına karşı alıştırma yapıyor; onun altın yaldızlı ve beyaz badanalı mimari yükselişi Petersburg’u ve iki asır önce ciddi şekilde hırslı bir çarcı yeniden inşa ediyor. Ancak bu neoklasik kabuk ve muhteşem Lutheran Katedrali’nin beğenileri hikayenin sadece bir parçası. Helsinki’nin yerlileri, tasarım stüdyoları ve yenilikçi kafeler, Ateneum’da akıllara durgunluk veren avant-garde, Kiasma gibi dünya çapında mimari parçalar ve bunun yanı sıra sofistike bir gece hayatı sahnesi sunan yenilikçi ve sinirli.