Ülkemizin her bir bölgesinde birçok doğal güzellik bulunuyor. Gezmeye doyulmayan bir başka bölgemiz de Güneydoğu Anadolu Bölgesi oluyor. Bugünkü konumuz Güneydoğu bölgesi gezilecek yerler! Şanlıurfa ile başlayan yolculuğumuz Adıyaman’a kadar uzanıyor.

Balıklı Göl, Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Hasankeyf Kalesi, Diyarbakır Surları, Nemrut Dağı Milli Parkı ve daha niceleri… Adım adım Güneydoğu, adım adım kültür demek! Güneydoğu bölgesinde mutlaka gezmeniz gereken yerleri sizler için detaylarıyla listeledik.

Güneydoğu Bölgesi Gezilecek Yerler

Balıklı Göl (Şanlıurfa)

Şanlıurfa’yı ziyaret eden hemen hemen herkesin geldiği ilk yer; eşsiz manzarası ve huzur veren sessizliğiyle Balıklı Göl oluyor. Balıklı Göl, inanç açısından mühim bir yere sahip olmasıyla biliniyor. Bu gölde yaşayan balıklar Hz. İbrahim’i seneler evvel kurtardıkları için kutsal olarak görülüyorlar.

Aynı zamanda bu gölde yaşayan balıkların avlanması ve yenmesi de yasak. Yem verilmesi ise tamamen serbesttir. Balıklı Göl, konum olarak da birçok önemli yapıya yakın bir yerdedir. Herkesin gidip görmesi gereken bir göldür!

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi (Gaziantep)

Gaziantep şehrinin merkezinde yer alan bu Zeugma Antik Kenti ve Müzesi kesinlikle görmeniz gereken yerlerden başında geliyor. Burada Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleştirilmiş olan kazılar sonucunda ortaya çıkan tarihi eserleri inceleyebilirsiniz. Bu müzenin dünya genelindeki en büyük müze olduğunu da söylemiş olalım.

Çingene Kız Mozaiği burada görülmesi gereken en önemli mozaiktir. Müze 2011 senesinden beri hizmete açıktır. Totalda 13 renkten oluşmaktadır. Pazartesi günü haricinde her gün açık olan bu müzeyi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Hasankeyf Kalesi (Batman)

Hasankeyf Kalesi, adını Batman’ın Hasankeyf ilçesinden almıştır. Konum olarak Fırat Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Fırat Nehri’nin 200 metre kadar yükseğinde yer alan Hasankeyf Kalesi’ne giderken yanınıza mutlaka fotoğraf makinenizi de alın!

Hasankeyf Kalesi’nin Roma Dönemi’nden kaldığı söyleniyor. Romalılar, Hasankeyf Kalesi’ni Sasaniler’den kendilerini korumak amacıyla inşa etmişler. Bu kalenin tarihsel süreçlerde birçok devleti korumuş olduğu bilinmektedir.

Diyarbakır Surları (Diyarbakır)

Güneydoğu Bölgesi gezilecek yerler konumuza Diyarbakır Surları ile devam ediyoruz. Burası, Sur ilçe sınırlarında konumlanmış bir yerdir. Diyarbakır Surları, Dünya Kültür Mirasları listesine de aday olmuştur. Burası sizi görkemiyle çok etkileyecek!

Diyarbakır Surları’nın bir diğer önemli özelliği ise Çin Seddi’nden sonra dünya genelindeki en uzun sur olmasıdır. Bu surların üzerinde yer alan tarihi kalıntılara bakacak olursanız birçok medeniyetin buralardan geçtiğini fark etmiş olacaksınız.

Nemrut Dağı Milli Parkı (Adıyaman)

Kahta adlı ilçede yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, her sene birçok turistin görmeye gittiği yerlerden biridir. Adıyaman il merkezine 100 kilometre kadar bir uzaklıkta yer alan bu park, sekizinci dünya harikası olarak anılıyor.

Burayı ziyaret edecekseniz rahat edeceğiniz giysiler giyin, spor ayakkabılarınızı giyin. Ve kendinizi doğanın ellerine bırakın! Eminiz burayı çok sevecek ve burada fazlasıyla keyifli vakit geçireceksiniz. Eğer burayı akşam ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kalın giyinmenizde fayda var, çünkü akşamları fazlasıyla serin olan bir yerdir.

Nemrut Dağı turları ile de burayı ziyaret etmeniz mümkündür. Özellikle öğrenciler için indirimli olan turlar sık sık yapılıyor. Burada Aslan Heykeli’ni de rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kartal Heykeli de bulunmaktadır. Gün batımı da gün doğumu da en güzel Nemrut Dağı Milli Parkı’nda izlenir. Burası, kesinlikle sevdiklerinizle her zaman gelebileceğiniz ilgi çekici bir mesire alanıdır.