Türkiye’de kültür gezisi yapmak için birçok yer bulunuyor. Sizler için hafta sonu ailenizle gidip güzel vakit geçireceğiniz ve kültür gezinizi en güzel şekilde yapabileceğiniz yerleri sizler için listeledik. Çorum’dan Kapadokya’ya, Manavgat’a kadar birçok yer bu listede bulunuyor!

Birçok kişi yeni kültürleri tanımaktan adeta keyif alıyor. Hal böyle olunca ve yurt dışı seyahati de biraz tuzlu olunca herkes ülkesindeki kültürleri daha yakından tanıma yolunu tercih ediyor. E haydi o zaman, gezelim ve daha çok kültür tanıyalım!

Galatya Turu (Ankara, Çorum, Amasya) Kültür Gezisi Konumuzun İlk Durağı!

Galatya turuna katılırsanız göreceklerinizin başında Hattuşaş Harabeleri ve Amasya’nın görkemli konakları geliyor. Çorum’un lezzetli leblebisini de tatmadan geçmeyin deriz. Turunuza Anıtkabir’den başlayarak Hattuşaş Harabeleri ile devam edebilirsiniz.

Amasya gezisi de yeni kültürler tanımanın en güzel hali olacak. Amasya’da Yeşilırmak taraflarında yer alan ihtişamlı konakları inceleyin. Sağlık Müzesi’ni de gezmeyi unutmayın. Kültürel anlamda bir şölen yaşayacağınızı da söylemiş olalım. Kültür gezisi denilince akla gelen ilk turlardan biri Galatya turu olur.

Kapadokya (Nevşehir)

Kültür seyahati denir de akla Kapadokya gelmez mi hiç? Dünya genelinde büyük bir üne sahip olan Kapadokya’ya gittiğinizde Göreme Açık Hava Müzesi, Ihlara Vadisi ve Peri Bacaları’nı ziyaret edebilirsiniz. Birçok insan her sene buranın mağara otellerinde konaklıyor. Siz de deneyebilirsiniz!

Tüm bunların yanı sıra balon turlarını takip ederek katılın ve seyahatinizi muhteşem detaylarla doldurun! Yerli ve yabancı farketmeksizin birçok turist yılın her ayında Kapadokya’yı ziyaret ediyor. Neden mi? Çünkü burası bir kültür yuvasıdır!

Pamfilya (Kemer, Side, Alanya, Manavgat)

Harika bir kültür turu daha; Pamfilya Turu! Bu tur, Antalya ve çevresinde yer alan yerlerdeki kültürleri tanımanız için muazzam bir seçenek oluyor. Bu tur, Antalya’dan başlayarak Alanya, Kemer, Manavgat, Side ve Kaş gibi birçok ilçeyi gezmenize olanak sağlıyor.

Kaş, Alanya, Kalkan ve Kemer gibi yerlere gitmek için tekne turları da bulunuyor. Denize aşık olan herkesin bu kültür seyahatini yapmasını öneririz! Bahsi geçen tekne turları her zaman ilçelerin merkez limanlarından yapılmaktadır.

Likya Turu

Kültür ve deniz denildiği an akla gelen Likya’dır! Bu kültür gezisini yaz mevsiminde yapmanızı öneririz. Ülkemizin en huzurlu koylarını görürken aynı zamanda kültürümüzü de en detaylı şekilde tanıma fırsatına erişmiş olacaksınız.

Bu tur içerisinde Fethiye ve Fethiye’nin koylarını gezebilirsiniz. Kale, Kalkan ve Kaş’ı gezmeyi de unutmayın. Ya da tercih ederseniz Demre taraflarından da Kale ve Kalkan’a gidebilirsiniz. Dilerseniz Likya yürüyüş turuna da katılabilirsiniz ama kondisyonunuzun iyi olmasına dikkat edin, çünkü bu hayli zorlu bir yolculuktur.

Karadeniz Turu

Karadeniz Turu ile kültür seyahati yapacaksanız kesinlikle Sinop, Trabzon, Samsun, Rize gibi şehirleri ziyaret etmelisiniz. Artvin’den tamamen vizesiz şekilde Batum’a da gidebilirsiniz. Batum, Gürcistan’ın en güzel yerlerinden birisidir.

Tüm bunların yanı sıra Sinop Hapishanesi ve Sümela Manastırı’nı da görün. Kültür tanıma konusunda bir hayli doyurucu olan Karadeniz Bölgesi, kesinlikle herkesin 1 kez bile olsa baştan sona gezmesi gereken önemli bir kültür bölgesi oluyor.

GAP Turu (Mardin, Nemrut, Urfa, Halfeti)

Oldukça uzun bir kültür yolculuğuna hazır mısınız? O zaman GAP Turu tam sizlik bir tur olacak! Birkaç günlük düzenli bir programla önemli yerlerin tamamını görmeniz mümkündür. Mardin’le başlayın. Her bir sokağında tarih ve kültür kokusu var!

Deyrülzeferan Manastırı’ndan Ulu Cami’ye, Zinciriye Medresesi’nden Kırklar Kilisesi’ne kadar birçok yeri gezmeden turu bitirmemelisiniz. Taştan yapılmış konakları incelemeyi de unutmayın!