Sibirya gerçek doğa severler için bir cennettir. Yaklaşık 10 milyon km2’lik alanı ile kutup buz kıyıları ve yarı çöller, yüksek karlı dağlar ve tundra ovaları, binlerce nehir ve göl, buzullar ve mağaralar – her türlü manzarayı içerir. Yüzlerce kilometre boyunca bazı bölgelerde herhangi bir köy veya yerleşim bulamıyorsunuz ve doğa gerçekten vahşi. Ve elbette, Sibirya, burada insan rahatsızlığı olmadan çok güzel hissettiren birçok hayvan ve kuş türü için bir yuva.

Sibirya’ya seyahat etmek istiyorsanız, akla ilk gelen fikir Trans-Sibirya Ekspresi’dir. Ancak bu durumda, tüm doğal güzellikler 100 km / s hızla yanınızda. Dağlardaki temiz havayı koklayamaz, ihale yapraklarına dokunamaz, gün batımının tadını çıkaramaz veya vahşi hayvanları oynarken izleyemezsiniz. Gerçek Sibirya’yı deneyimlemek için aşağıdaki çarpıcı Sibirya destinasyonlarından birine özel bir tur atmalısınız.

Altay Dağları

Altay, Sibirya’nın Asya ile buluştuğu Avrasya’nın neredeyse ortasında yer alan çok pitoresk ve etkileyici bir dağ arazisidir. Dünyanın en güzel yollarından biri olan Chuyskiy yolu boyunca seyahat eden Rus Altay’ı geçebilir ve her yoldan sonra dağların 400 ila 4000 metre arasında büyüdüğünü ve manzaraların nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Yeşil çayırları ve kalın ormanları, cesur kayaları ve karla kaplı tepeleri, koyu mavi gölleri ve beyaz su nehirlerini, köpüklü şelaleleri ve sonsuz mağaraları görebilirsiniz.
Asfalt yoldan dönün ve birkaç kilometre sürün – ve kendinizi bozulmamış doğanın ortasında bulursunuz. İçebileceğiniz nehirlerde temiz su, herhangi bir kirlilik olmadan temiz hava – yaklaşık 500 km’lik endüstriyel işletme, vahşi hayvanlar ve kuşlar. Altay zor kar leoparı, vaşak ve manulun evidir. Akbabalar, kartallar, şahinler ve vinçler gökyüzünde uçar.

Sailugem milli parkını ziyaret ederseniz, tuzak kameralarını bile kontrol edebilir ve kar leoparlarının yeni videolarını ilk görebilirsiniz.

Baykal Gölü

Baykal, Sibirya’nın ortasında bulunan görkemli ve muhteşem bir göldür. Birçok yönden üstün bir dereceye sahiptir – hacimce dünyanın en büyük tatlı su gölü, dünyanın en derin – 1620 metre, mevcut en eski göl. Ve güzelliğinde üstün.

Baykal’ın büyük uzunluğu (636 km) nedeniyle doğa da önemli ölçüde değişiyor. Kayaları ve kum tepeleri ile Ada Olkhon, manzara fotoğrafçıları için idealdir. Baykal’ın temiz suyunda yüzmek istiyorsanız (alttan 40 m derinlikte görebilirsiniz) Cumhuriyet Buryatia’nın yanına gitmek daha iyi. Koylarda su temmuz ayında 20 dereceye kadar ısınabilir. Gölün kuzeyi geçilmez kalın tayga. Bir başka iyi fikir, kışın Baykal’a fantastik buzunu görmek için gelmektir.

Gölün bitki ve hayvan yaşamı çok zengindir, türlerin çoğunluğu Baykal’a endemiktir. Gölün gerçek hazinesi, bir nerpa (Baykal mühür), kulaksız bir mühür türüdür. Nerpasları yaşam alanlarında izlemek için adalara özel bir tekne turu yapabilirsiniz.

Ergaki

Ergaki, Batı Sayan dağlarında bulunan bir doğal park ve turizm merkezidir.

Şaşırtıcı bir şekilde, Rusya’da bile, dövülmüş pisti keşfetmeye hazır olan gezginlere, fotoğrafçılara ve doğa hayranlarına sunduğu doğal lezzetler göz önüne alındığında nispeten bilinmeyen bir yer.
Doğal park, Batı Sayan’ın orta kesiminde bulunan Ergaki dağ grubunu içerir. Doğudan batıya, Ergaki sıradağları yaklaşık 80 kilometre uzunluğunda ve maksimum genişliği 70 kilometredir. Dağlar çok yüksek değil – yaklaşık 2000-2500 metre. Ancak gökyüzüne yükselen ve göllere yansıyan keskin granit zirveleri manzaraları gerçekten şaşırtıcı kılıyor.

Günümüzde Sibirya’nın bu köşesindeki turizm tesisleri geliştirilmekte ve zevkinize göre iyi konaklama ve tur güzergahları bulabilirsiniz.