Trabzon, görkemli yeşil ve huzurlu mavinin buluştuğu yerdir. Yıl boyunca turistler, hem doğal güzellikleri hem de tarihi mirası için Trabzon’u ziyaret ediyor.

Trabzon Kalesi


Her şeyden önce, Trabzon Kalesi listenin başında olmalı. 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Roma mimarisi ile şehrin en ilginç yerlerinden biridir. Yeşil doğada bulunur ve görsel olarak etkileyici.

Maçka


Yeşilin ve tarihin buluştuğu bir diğer yer de Maçka bölgesi. Burası sadece Trabzon, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri değil. Milli Park ve Kuştul Manastırı gibi birçok farklı yere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ünlü sütlaç tadına bakmalısınız.

Uzungöl


Trabzon’da doğal güzellikleri görmek için doğada yaşadığınızı hissedebileceğiniz masaları ve Uzungöl’ü ziyaret etmelisiniz. Uzungöl’de tekne turu yapabilir ve tekneden etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Uzungöl her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti cezbetmektedir.

Sümela Manastırı

Tarihi kalıntıları ziyaret etmeyi seven bir ziyaretçiyseniz Sümela Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Sümela, Trabzon’un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Yol merkezden yaklaşık 1 saat sürüyor, ancak arabanızı park alanına bıraktıktan sonra Sümela’ya yürümeye devam ediyorsunuz. Buradan bir yolda yaklaşık 20 dakika yürümeniz gerekiyor. Patika bittiğinde yolun bittiğini düşünmeyin, bundan sonra Sümela’ya ulaşmak için dik merdivenlere tırmanmanız gerekir. Sümela, MS 395 yılında deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte inşa edilen Rum Ortodoks Kilisesi ve Manastır kompleksi. Bu manastırı Zigana Dağı’nın yamacına, o zamanın durumuna göre nasıl inşa ettiklerini düşünmek imkansızdır.