Bugünkü yazımızın konusu Türkiye’deki doğal güzellikler oluyor. Cennet vatanımız her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Ülkemizde öyle güzel yerler var ki, dünyanın herhangi bir yerinde bu yerlere benzer hiçbir şey göremezsiniz.

Bahseceğimiz doğal güzellikler İç Anadolu Bölgesi’nden Akdeniz Bölgesi’ne, hatta Marmara Bölgesi’ne kadar birçok yerde bulunuyor. Türkiye’yi adım adım gezecekseniz kesinlikle buralardan başlayın deriz!

Karapınar Çölü (Konya) Türkiye’deki Doğal Güzellikler Konumuzun İlk Durağı Oluyor!

Karapınar Çölü’nü bilmeyenler önce bayağı şaşırıyorlar. Sebebi ise çöllere genel olarak Afrika gibi yerlerde alışkın olduğumuzdan kaynaklanıyor. Sıkı durun, ülkemizde de çöl bulunuyor! Karapınar Çölü, adını Konya’nın Karapınar adlı ilçesinden alıyor.

Bu çöl nedeni ile bölge içerisinde büyük bir göç durumu yaşanmıştır. Karapınar Çölü’nde göç durumunun yaşanmasının temel sebebi ise çölün İpek Yolu üzerinde yer almasından kaynaklanıyor. Burada pek çok tektonik göl de yer alıyor.

Çölün oluşumu ise orada yaşayan kişilerin yörenin pek çok yerini tahrip eden çalışmalarda bulunmasıyla alakalıdır. Aynı zamanda çok sert esmekte olan rüzgar çeşitleri de buranın çöl olmasına zemin hazırlayan unsurlardandır. Karapınar Çölü, Türkiye’de rüzgar erozyonundan etkilenmiş olan tek yer olma özelliğini taşıyor.

Ihlara Vadisi (Aksaray)

Ihlara Vadisi, herkesin bildiği üzere ülkemizin gizli bir geçidi haline gelmiştir. Bu vadinin oluşumunun nasıl gerçekleştiği bilinmese de pek çok bilgi kulaktan kulağa yayılmış olup, yeni bilgiler de hala yayılmayı sürdürmektedir.

Bu bilgilerden birinde vadinin Hasan Dağı’nın aktif hale gelmesi sonucu oluştuğu yönündedir. Yıllar geçtikçe de bu güçlü tabaka, bazı doğal etkenler nedeniyle aşınmaya başlamıştır. Vadi de bu olaylar sonucunda oluşmuştur. Ihlara Vadisi’nin tarihsel önemi de büyük. Vadide yer alan 14 kilise günümüze değin ulaşabilmiştir. 4’ü hariç geriye kalan kiliseler hala yeni yapılmış gibidir.

Gökpınar Gölü (Sivas)

Gökpınar Gölü’nü doğal yapıda olan bir akvaryum olarak düşünebilirsiniz. Bu göl, Sivas ilinin Gürün adlı ilçesinde bulunmaktadır. Çok kişinin bilmediği bu göl, yeşil ve mavi renklerinin huzur verici uyumunu gözler önüne seren eşsiz bir doğa harikasıdır!

Gökpınar Gölü’ne yaz mevsimi içerisinde gidecek olursanız birçok balık türü de görme fırsatı yakalarsınız. Su öyle berraktır ki, ilk gördüğünüzde bunu büyük bir şaşkınlıkla karşılayacağınıza kesinlikle eminiz! Kış mevsiminde ise gölün bir havuz gibi göründüğüne şahit olacaksınız. Bunun temel sebebi ise beyaz bir tabakanın gölün her yerini örtmesinden kaynaklanıyor.

Gökpınar Gölü’ne yüzmek ya da balık tutmak gibi aktiviteleri gerçekleştirmek hevesi ile gitmeyin. Çünkü her ikisini yapmak da tamamen yasak! Dalış serbest. Ama şunu unutmamak gerekir ki bu gölde dalmak isteyeceğiniz 1 metre aslında denizde dalacağınız 3 metreyle aynı, bunun sebebi de rakımın 1500 olmasıyla alakalıdır.

Erciyes Dağı (Kayseri)

Türkiye’deki doğal güzellikler konumuzun son durağına gelmiş bulunuyoruz. Otuz milyon küsür sene önce Erciyes Dağı’nda çeşitli volkanik patlamalar meydana geldi. Bunun sonucunda peribacaları oluşmaya başladı. Bu dağ, yükseklik olarak 3 bin 917 metredir. Ülkemizin en yüksek dağları arasında yer almaktadır. Erciyes Dağı’nın yüksek kesimlerinde her zaman kar kalıntıları yer alır.

Görsel estetiğe önem veren herkes senenin her ayında bu dağın bir şölen sunduğunu bilir. Kış sporlarına hakimseniz siz bir müjde verelim: Erciyes Dağı’nda kayak merkezi de yer alıyor. Doğal mağaraları da ziyaret etmeyi unutmayın. Erciyes Dağı, eşsiz heybetiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Her yıl birçok dağcı Erciyes Dağı’na tırmanış yapıyor.

Kayseri soğuğu dinlemeyen dağcılar bunu büyük bir keyif ile yapmayı sürdürüyorlar. Yolunuz Kayseri’ye düşecek olursa Erciyes Dağı’nı görmeden evinize dönmeyin deriz.